Infolinia: 503 179 482 Fala uderzeniowa

Informacja

Fala uderzeniowa – co to jest? 

 

Fala uderzeniowa to słyszalna, wysokoenergetyczna fala dźwiękowa. Jest ona innowacyjnym zabiegiem medycznym, który na przestrzeni ostatnich lat cieszy się coraz większą popularnością. Jest to terapia bezinwazyjna, wysoce bezpieczna, w poszczególnych przypadkach zapobiega interwencji chirurgicznej.


Specjalistyczne aparaty medyczne umożliwiają terapię za pomocą wspominanej ESWT (ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy) - fali uderzeniowej. Aparaty do ESWT tworzą energię za pomocą techniki elektrohydraulicznej, elektromagnetycznej bądź piezoelektrycznej. Impulsy generowane są z różną częstotliwością.

 

Leczniczy wpływ tej metody z wciąż rozszerzającym się zastosowaniem, został odkryty na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo służyła ona jedynie do leczenia zrostu opóźnionych złamań i stawów rzekomych, wraz z upływem czasu oraz ilości wykonywanych badań, odnalazła zastosowanie w rehabilitacji i leczeniu innych schorzeń ortopedycznych oraz medycynie estetycznej.

Okazała się ona niewątpliwie praktyczną, niezaprzeczalnie skuteczną i zarazem wyjątkowo

szybką metodą walki z niedoskonałościami ludzkiego ciała.

 

Fala uderzeniowa oddziałuje na ludzką skórę poprzez wykorzystanie kombinacji fal akustycznych i elektrycznych, wysyłanych poprzez głowicę specjalistycznego aparatu na tkankę skórną.

Kształty fal pomagają w formowaniu się nowej tkanki, poprawiają elastyczność i teksturę skóry, umacniają budowę oraz hamują efekty jej starzenia się, dopasowywane są zależnie od wymaganego programu zabiegowego. Ciśnienie, które wyzwalane jest podczas wytwarzania się fali waha się od 10MPa do 100MPa. Przeciętny zasięg działania to obszar o szerokości około 12 cm oraz głębokości około 6cm.


Ilość wymaganych przez pacjenta zabiegów uzależniona jest od rodzaju posiadanego schorzenia.

W przypadku schorzeń zlokalizowanych na niewielkiej powierzchni, jak dłoń, łokieć, stopa itd. terapia obejmuje od 3 do 5 zabiegów, które odbywają się w odstępach od 3 do 7 tygodni. Schorzenia zlokalizowane na powierzchni większej, jak biodro czy kolano wymagają większej ilości poświęcenia czasu (około 10 zabiegów). Serię powtarza się po upływie od 6 do 12 tygodni.

Gdy mowa o schorzeniach przewlekłych, które trwają przez okres dłuższy niż 90 dni, zabiegi odbywają się w dwóch seriach, które każdorazowo obejmują od 5 do 6 zabiegów. Podane ilości są czasem przybliżonym, ilość zabiegów, serii oraz odstępy czasowe pomiędzy zabiegami zależne są bowiem od decyzji lekarza prowadzącego.


Odpowiedź na pytanie, czym jest fala uderzeniowa, brzmiałaby zatem – jest to nowoczesny, wciąż rozwijany zabieg, który w znaczny sposób wpłynął na poprawę ludzkiego zdrowia oraz komfortu codziennego życia.

Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna pozwala na przywrócenie odpowiedniego wyglądu zębów oraz zgryzu. Stosowana jest miedzy...
Więcej
Chirurg stomatolog

Chirurg stomatolog

Chirurg stomatolog to lekarz, który wykonuje szereg zabiegów związanych z niemalże całym obszarem...
Więcej
Terapia falą uderzeniową

Terapia falą uderzeniową

Terapia falą uderzeniową jest jedną z bardzo efektywnych metod leczenia. Mimo, że metoda jest jedną z bardziej...
Więcej
Jak działa fala uderzeniowa?

Jak działa fala uderzeniowa?

Zanim przejdziemy do sposobu, w jaki właściwie działa fala uderzeniowa, przybliżmy krótko sam termin, to...
Więcej